Muğla shore jig avı 2017

Bilmeyenler için biraz bahsedeyim ; shore jig kıyıdan yapılan en ZOR at çek avıdır.
Zor yerlerden inilerek bulunan derin kayalık kıyılar en esaslı shore jig meralarına örnek teşkil eder..İsin en zor kısmı o balığı o dik kayalıktan dışarı çıkarmaktır, keskin kayalar işi büyük zora sokar.
Yunanlıların yaptığı gibi el değmemiş adalara bot ile gidip shore jig yapmak bile saatlerce yürüyüp indiğin merada yaptığın shore jig avı kadar değerli değildir, o botta sonar olmadığını kimse bilemez .
Shore jig ruhunda; dibini bilmediğiniz, insanın kendi kondisyon sınırlarını zorladığı ve balığı çıkarmasının zor olduğu yerlere inip av yapmak yatar.
Bununla beraber Türkiye’de bir gerçek var ki; hangi meraya inerseniz inin mutlaka dalgıç yada tekne baskısı ile yüz yüze geliceksiniz , öyle sadece sizin avlanacaģınız bir meranız olmayacak. Tabi bu avınızı zorlaştırıyor ama bir o kadarda değerli kılıyor.
Shore jig spin avcılığın üst sınırıdır, meranın dibini bilmediģiniz için sayısız malzeme kaybedersiniz, ama oltanıza ne vuracağı hiç belli olmaz bir anda hayatınızın balığı karşınıza çıkabilir..
Yine böyle bir avda bana vuran ne olduğunu göremediğim böyle bir balık devamlı dibe basmak suretiyle ipimi koparıp gitse de işin manevi kısmını bana fazlasıyla yaşattı.Yinede kendi çapımızda kısmetimize gelen birşeyler tuttuk, çok daha fazla tuttuk aslında ama limitlerde olanları aldık, palaz suya iade edildi vs…..Bize merasını açan Eysun Ekiz kardeşimle ve eski dostum Suat Yildirgan ile beraber av yapmak çok keyifliydi..videoyu mutlaka izleyin mutlaka bir anafikir bulacaksınız…

 

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*